Vishay/Dale RN60C9762BRE6
RN60C9762BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9762BRE6
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9762BRE6.pdf
Availability of RN60C9762BRE6
QUANTITY
RN60C9762BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9762BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C9762BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9762BRE6
Related LinksRN60C9, RN60C9762BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9762BRE6 Details Description
Related parts for RN60C9762BRE6
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf