Vishay/Dale RN60C9763BBSL
RN60C9763BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9763BBSL
Brief Description
RES 976K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9763BBSL.pdf
Availability of RN60C9763BBSL
QUANTITY
RN60C9763BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9763BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C9763BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9763BBSL
Related LinksRN60C9, RN60C9763BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9763BBSL Details Description
Related parts for RN60C9763BBSL
BOX ABS TRN RED 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 310MW SOD323F datasheet.pdf
2 X 5 CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050" 34 POS datasheet.pdf