Vishay/Dale RN60D1001FRSL
RN60D1001FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1001FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1001FRSL.pdf
Availability of RN60D1001FRSL
QUANTITY
RN60D1001FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1001FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1001FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1001FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1001FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1001FRSL Details Description
Related parts for RN60D1001FRSL
CONN RECEPT CHAMP 24POS RT/A AU datasheet.pdf
PUMP ONLY TAKE-ALONG LOCK SS 6OZ datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
ENHANCED VERSION datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf