Vishay/Dale RN60D1052FRSL
RN60D1052FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1052FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1052FRSL.pdf
Availability of RN60D1052FRSL
QUANTITY
RN60D1052FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1052FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1052FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1052FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1052FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1052FRSL Details Description
Related parts for RN60D1052FRSL
IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 9.1K OHM 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 240 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf