Vishay/Dale RN60D1072FBSL
RN60D1072FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1072FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1072FBSL.pdf
Availability of RN60D1072FBSL
QUANTITY
RN60D1072FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1072FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1072FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1072FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1072FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1072FBSL Details Description
Related parts for RN60D1072FBSL
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
FERRITE BEAD CORE EMI H/F 4.88MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMC PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf