Vishay/Dale RN60D1072FRE6
RN60D1072FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1072FRE6
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1072FRE6.pdf
Availability of RN60D1072FRE6
QUANTITY
RN60D1072FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1072FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1072FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1072FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1072FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1072FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1072FRE6
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC SDRAM 32MX16 1.8V 84FBGA datasheet.pdf