Vishay/Dale RN60D10R7FB14
RN60D10R7FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D10R7FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D10R7FB14.pdf
Availability of RN60D10R7FB14
QUANTITY
RN60D10R7FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D10R7FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D10R7FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D10R7FB14
Related LinksRN60D1, RN60D10R7FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D10R7FB14 Details Description
Related parts for RN60D10R7FB14
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
POT 100OHM THUMBWHEEL CERM ST LF datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf