Vishay/Dale RN60D1171FR36
RN60D1171FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1171FR36
Brief Description
RES 1.17K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1171FR36.pdf
Availability of RN60D1171FR36
QUANTITY
RN60D1171FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1171FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D1171FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.17k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1171FR36
Related LinksRN60D1, RN60D1171FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1171FR36 Details Description
Related parts for RN60D1171FR36
RESISTOR KIT 10-1M 1/8W 12200PCS datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-26AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 800VDC RAD datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR RETRIG 14-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 2.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf