Vishay/Dale RN60D1181FRSL
RN60D1181FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1181FRSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1181FRSL.pdf
Availability of RN60D1181FRSL
QUANTITY
RN60D1181FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1181FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1181FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1181FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1181FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1181FRSL Details Description
Related parts for RN60D1181FRSL
CONN SPRING CONT 57 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 390MA 460 MOHM datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 36POS datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BLDC MOTOR SOLUTION EVAL KIT BAS datasheet.pdf
PROCESSOR 400MHZ datasheet.pdf