Vishay/Dale RN60D1183FRE6
RN60D1183FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1183FRE6
Brief Description
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1183FRE6.pdf
Availability of RN60D1183FRE6
QUANTITY
RN60D1183FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1183FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1183FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1183FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1183FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1183FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1183FRE6
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT JMD 80POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG SAS 32POS VERT PRESSFT datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
HANDLE FOR .173" MINI PHONE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IGBT 1700V 110A 1040W PLUS247 datasheet.pdf
RES 6.025K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
COAX CABLE SMA PLUG-PLUG 24" datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.4A 27.5 MOHM datasheet.pdf
MICRO 100 F 36" RBW JACKS LP datasheet.pdf