Vishay/Dale RN60D1201FR36
RN60D1201FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1201FR36
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1201FR36.pdf
Availability of RN60D1201FR36
QUANTITY
RN60D1201FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1201FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D1201FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1201FR36
Related LinksRN60D1, RN60D1201FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1201FR36 Details Description
Related parts for RN60D1201FR36
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 24BIT 192KHZ 8CH DAC 48-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-5000 PSI datasheet.pdf
RES 1.38M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf