Vishay/Dale RN60D1250FRE6
RN60D1250FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1250FRE6
Brief Description
RES 125 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1250FRE6.pdf
Availability of RN60D1250FRE6
QUANTITY
RN60D1250FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1250FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1250FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)125
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1250FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1250FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1250FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1250FRE6
IC REG LDO 3.6V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 25PPM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 1KA DISC 7MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
CAP TRIM 1-14PF 750V PNL MOUNT datasheet.pdf