Vishay/Dale RN60D1400FRE6
RN60D1400FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1400FRE6
Brief Description
RES 140 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1400FRE6.pdf
Availability of RN60D1400FRE6
QUANTITY
RN60D1400FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1400FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1400FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1400FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1400FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1400FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1400FRE6
JUMPER-H9991TR/1853BL/H9991TR 4" datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 512MB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MALE CIRCULAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf