Vishay/Dale RN60D1402FB14
RN60D1402FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1402FB14
Brief Description
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1402FB14.pdf
Availability of RN60D1402FB14
QUANTITY
RN60D1402FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1402FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D1402FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1402FB14
Related LinksRN60D1, RN60D1402FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1402FB14 Details Description
Related parts for RN60D1402FB14
CAP FILM 0.051UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 2.47M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 BK 25X4' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
SPECIAL MITERED TRIM KIT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf