Vishay/Dale RN60D1404FRE6
RN60D1404FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1404FRE6
Brief Description
RES 1.4M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1404FRE6.pdf
Availability of RN60D1404FRE6
QUANTITY
RN60D1404FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1404FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1404FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1404FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1404FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1404FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1404FRE6
CONSOLE ALUM UNPAINTED 15"LX15"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPT IR PHOTOLINK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf