Vishay/Dale RN60D14R3FRSL
RN60D14R3FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D14R3FRSL
Brief Description
RES 14.3 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D14R3FRSL.pdf
Availability of RN60D14R3FRSL
QUANTITY
RN60D14R3FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D14R3FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D14R3FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D14R3FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D14R3FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D14R3FRSL Details Description
Related parts for RN60D14R3FRSL
CAP FILM 1800PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMU37H/AE37G/HFU37H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf