Vishay/Dale RN60D1501FBSL
RN60D1501FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1501FBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1501FBSL.pdf
Availability of RN60D1501FBSL
QUANTITY
RN60D1501FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1501FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1501FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1501FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1501FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1501FBSL Details Description
Related parts for RN60D1501FBSL
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf