Vishay/Dale RN60D1583FR36
RN60D1583FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1583FR36
Brief Description
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1583FR36.pdf
Availability of RN60D1583FR36
QUANTITY
RN60D1583FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1583FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D1583FR36
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1583FR36
Related LinksRN60D1, RN60D1583FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1583FR36 Details Description
Related parts for RN60D1583FR36
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-UMAX datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH LONG RANGE datasheet.pdf
FUSE 36KV 63AMP 3.5" DIN datasheet.pdf