Vishay/Dale RN60D1621FRSL
RN60D1621FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1621FRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1621FRSL.pdf
Availability of RN60D1621FRSL
QUANTITY
RN60D1621FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1621FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1621FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1621FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1621FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1621FRSL Details Description
Related parts for RN60D1621FRSL
DUCT SLOT PVC WH 1X4"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PC SOCKET datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8KB FLASH EZ PRO 42LGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC OSCILLATOR/TIMER 10TDFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CARRIER,RECEPTCALE HSG, 36POS,AS datasheet.pdf