Vishay/Dale RN60D1651FRSL
RN60D1651FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1651FRSL
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1651FRSL.pdf
Availability of RN60D1651FRSL
QUANTITY
RN60D1651FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1651FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1651FRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1651FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1651FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1651FRSL Details Description
Related parts for RN60D1651FRSL
IC MCU 8BIT LS 8K 20-SOIC datasheet.pdf
SSD 80GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-6" BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 360MA 730 MOHM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG RED datasheet.pdf