Vishay/Dale RN60D1653FRSL
RN60D1653FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1653FRSL
Brief Description
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1653FRSL.pdf
Availability of RN60D1653FRSL
QUANTITY
RN60D1653FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1653FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1653FRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1653FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1653FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1653FRSL Details Description
Related parts for RN60D1653FRSL
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 12K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 54VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 230V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
1500 TB SOC WF&SHIELD VE datasheet.pdf
BAR SLIDE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMB datasheet.pdf