Vishay/Dale RN60D1690FRSL
RN60D1690FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1690FRSL
Brief Description
RES 169 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1690FRSL.pdf
Availability of RN60D1690FRSL
QUANTITY
RN60D1690FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1690FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1690FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1690FRSL
Related LinksRN60D1, RN60D1690FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1690FRSL Details Description
Related parts for RN60D1690FRSL
IC DRIVER LIQ CRYSTL DISP 44PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS SMD 3MM GLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 39POS STR datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM BROWN datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf