Vishay/Dale RN60D1692FBSL
RN60D1692FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1692FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1692FBSL.pdf
Availability of RN60D1692FBSL
QUANTITY
RN60D1692FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1692FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1692FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1692FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1692FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1692FBSL Details Description
Related parts for RN60D1692FBSL
CONN HEADER 74POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CLASSIC BRUSH NICKEL MEDIUM HOOK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/CAP 44CK datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IGBT 1350V 20A 340W TO247 datasheet.pdf