Vishay/Dale RN60D1740FRE6
RN60D1740FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1740FRE6
Brief Description
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1740FRE6.pdf
Availability of RN60D1740FRE6
QUANTITY
RN60D1740FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1740FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1740FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1740FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1740FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1740FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1740FRE6
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 1.35A 69 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 11.5A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf