Vishay/Dale RN60D1740FRE6
RN60D1740FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1740FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1740FRE6.pdf
Availability of RN60D1740FRE6
QUANTITY
RN60D1740FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1740FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1740FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1740FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1740FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1740FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1740FRE6
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16CDIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 130MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Lighting 28-HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 3X118" A VFN datasheet.pdf
IC DETECTION HALL OMNIPO 4-SSON datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 20% 16V T/H datasheet.pdf