Vishay/Dale RN60D1781FR36
RN60D1781FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1781FR36
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1781FR36.pdf
Availability of RN60D1781FR36
QUANTITY
RN60D1781FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1781FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D1781FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1781FR36
Related LinksRN60D1, RN60D1781FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1781FR36 Details Description
Related parts for RN60D1781FR36
ROTARY SWITCH 2 POLE 6 POS 115V datasheet.pdf
RES 280K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 25MA SOT143 datasheet.pdf
LED PANEL IND 10V 10MA BLUE STVP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf