Vishay/Dale RN60D1870FRE6
RN60D1870FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1870FRE6
Brief Description
RES 187 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1870FRE6.pdf
Availability of RN60D1870FRE6
QUANTITY
RN60D1870FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1870FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1870FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1870FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1870FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1870FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1870FRE6
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .400 20POS datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
INSERT MALE 15POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf