Vishay/Dale RN60D1872FBSL
RN60D1872FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1872FBSL
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1872FBSL.pdf
Availability of RN60D1872FBSL
QUANTITY
RN60D1872FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1872FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1872FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1872FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1872FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1872FBSL Details Description
Related parts for RN60D1872FBSL
CONN PLUG 50POS TYPE A .050" datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE datasheet.pdf
PLUG MALE 6POS LARGE CAP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 70mA Backlight 20-SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 3,F, AU2, EINZEL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf