Vishay/Dale RN60D1873FRE6
RN60D1873FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1873FRE6
Brief Description
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1873FRE6.pdf
Availability of RN60D1873FRE6
QUANTITY
RN60D1873FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1873FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1873FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1873FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1873FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1873FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1873FRE6
IDC CABLE - MKR40K/MC40F/MPD40K datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 6POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
RECHARGEABLE BATT MODULE 12VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIN-TOOL GUIDE FRAME NOKIA datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
7201404 datasheet.pdf
IC REG PSH-PLL ISO ADJ 1A 10MSOP datasheet.pdf