Vishay/Dale RN60D18R7FB14
RN60D18R7FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D18R7FB14
Brief Description
RES 18.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D18R7FB14.pdf
Availability of RN60D18R7FB14
QUANTITY
RN60D18R7FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D18R7FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D18R7FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D18R7FB14
Related LinksRN60D1, RN60D18R7FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D18R7FB14 Details Description
Related parts for RN60D18R7FB14
IC CTRLR PWM CM HV 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
BUS-DROP GRIP .300-.430" 4.5" datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K SCREW MOUNT datasheet.pdf
2.0MM WTB R/A HEADER 894011010 datasheet.pdf
DVI-D(F) TO P&D-D(M) ADAPTER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES 8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.44K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf