Vishay/Dale RN60D1910FBSL
RN60D1910FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1910FBSL
Brief Description
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1910FBSL.pdf
Availability of RN60D1910FBSL
QUANTITY
RN60D1910FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1910FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D1910FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1910FBSL
Related LinksRN60D1, RN60D1910FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1910FBSL Details Description
Related parts for RN60D1910FBSL
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
BASE MOUNTING M4/M6 TS32 CREAM datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 6POS KEY-XX PNL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 60POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
66 MODII HORZ DR CE 100CL/115 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf