Vishay/Dale RN60D1962FRE6
RN60D1962FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D1962FRE6
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D1962FRE6.pdf
Availability of RN60D1962FRE6
QUANTITY
RN60D1962FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D1962FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D1962FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D1962FRE6
Related LinksRN60D1, RN60D1962FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D1962FRE6 Details Description
Related parts for RN60D1962FRE6
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 4A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 STEEL datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A SOCKET-OPEN 1.5M datasheet.pdf