Vishay/Dale RN60D2002FB14
RN60D2002FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2002FB14
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2002FB14.pdf
Availability of RN60D2002FB14
QUANTITY
RN60D2002FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2002FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2002FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2002FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2002FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2002FB14 Details Description
Related parts for RN60D2002FB14
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf