Vishay/Dale RN60D2053FRE6
RN60D2053FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2053FRE6
Brief Description
RES 205K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2053FRE6.pdf
Availability of RN60D2053FRE6
QUANTITY
RN60D2053FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2053FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2053FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2053FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2053FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2053FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2053FRE6
RES 82 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREG SGL LNB W/I2C 24-QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 14A TO-220 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE STD REC 1000V 6A DO-4 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf