Vishay/Dale RN60D20R5FRSL
RN60D20R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D20R5FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D20R5FRSL.pdf
Availability of RN60D20R5FRSL
QUANTITY
RN60D20R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D20R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D20R5FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D20R5FRSL
Related LinksRN60D2, RN60D20R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D20R5FRSL Details Description
Related parts for RN60D20R5FRSL
CONN HEADER RT/A .100 7POS 30AU datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF15A/AF15/AFF15A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 SMD datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FBRI 2-8 N SO VT datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf