Vishay/Dale RN60D20R5FRSL
RN60D20R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D20R5FRSL
Brief Description
RES 20.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D20R5FRSL.pdf
Availability of RN60D20R5FRSL
QUANTITY
RN60D20R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D20R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D20R5FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D20R5FRSL
Related LinksRN60D2, RN60D20R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D20R5FRSL Details Description
Related parts for RN60D20R5FRSL
CONN CAP SEAL SIZE23 METAL CHAIN datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #4 POLY SULFIDE datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A 6-MLF datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC datasheet.pdf
TRANSFORMER 4.7UH 2.00A PHOTO datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-UTDFN datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 26.5V datasheet.pdf
RES 1.38M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 1" CIR datasheet.pdf