Vishay/Dale RN60D2151FR36
RN60D2151FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2151FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2151FR36.pdf
Availability of RN60D2151FR36
QUANTITY
RN60D2151FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2151FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D2151FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2151FR36
Related LinksRN60D2, RN60D2151FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2151FR36 Details Description
Related parts for RN60D2151FR36
IC FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1506 datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 10POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3A SPST datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN FFC FPC 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf