Vishay/Dale RN60D2151FR36
RN60D2151FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2151FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2151FR36.pdf
Availability of RN60D2151FR36
QUANTITY
RN60D2151FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2151FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D2151FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2151FR36
Related LinksRN60D2, RN60D2151FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2151FR36 Details Description
Related parts for RN60D2151FR36
IC OPAMP CFA 330MHZ LP 8-SOIC datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 270V 400A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 5 POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLUE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN PIN 2POS NSCC 1.5 GRAY datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf