Vishay/Dale RN60D2200FR36
RN60D2200FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2200FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2200FR36.pdf
Availability of RN60D2200FR36
QUANTITY
RN60D2200FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2200FR36
Internal Part NumberEIS-RN60D2200FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2200FR36
Related LinksRN60D2, RN60D2200FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2200FR36 Details Description
Related parts for RN60D2200FR36
CONN CABLE CLAMP SZ 12SL/14/14S datasheet.pdf
IC ACQ DATA 16CH 12BIT 32-CDIP datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T5 630NM 14V RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 0804 datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 256BGA datasheet.pdf
RJI CABLE AWG 22/1 SOLID IP67 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf