Vishay/Dale RN60D2211FB14
RN60D2211FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2211FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2211FB14.pdf
Availability of RN60D2211FB14
QUANTITY
RN60D2211FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2211FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2211FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2211FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2211FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2211FB14 Details Description
Related parts for RN60D2211FB14
DIODE SCHOTTKY 35V 15A D2PAK datasheet.pdf
IC PB ON/OFF CONTROLLER TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5.0MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96CKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf