Vishay/Dale RN60D2551FBSL
RN60D2551FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2551FBSL
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2551FBSL.pdf
Availability of RN60D2551FBSL
QUANTITY
RN60D2551FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2551FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D2551FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2551FBSL
Related LinksRN60D2, RN60D2551FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2551FBSL Details Description
Related parts for RN60D2551FBSL
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2.7V 1CH SPI 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 3A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 450MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.8MM PITCH datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf