Vishay/Dale RN60D2593FRE6
RN60D2593FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2593FRE6
Brief Description
RES 259K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2593FRE6.pdf
Availability of RN60D2593FRE6
QUANTITY
RN60D2593FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2593FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2593FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)259k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2593FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2593FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2593FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2593FRE6
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096 MHZ 5V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 376 I/O 484FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 120A 2TOWER datasheet.pdf