Vishay/Dale RN60D2612FB14
RN60D2612FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2612FB14
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2612FB14.pdf
Availability of RN60D2612FB14
QUANTITY
RN60D2612FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2612FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2612FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2612FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2612FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2612FB14 Details Description
Related parts for RN60D2612FB14
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 320X320X5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMBJ datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf