Vishay/Dale RN60D2744FRE6
RN60D2744FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2744FRE6
Brief Description
RES 2.74M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2744FRE6.pdf
Availability of RN60D2744FRE6
QUANTITY
RN60D2744FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2744FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2744FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2744FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2744FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2744FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2744FRE6
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR DOUBLER PWM 16-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS 1MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf