Vishay/Dale RN60D27R4FB14
RN60D27R4FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D27R4FB14
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D27R4FB14.pdf
Availability of RN60D27R4FB14
QUANTITY
RN60D27R4FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D27R4FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D27R4FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D27R4FB14
Related LinksRN60D2, RN60D27R4FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D27R4FB14 Details Description
Related parts for RN60D27R4FB14
FUSE 160MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 165CABGA datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER BUS 24V OUT 300W SMD datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf