Vishay/Dale RN60D2801FRSL
RN60D2801FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2801FRSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2801FRSL.pdf
Availability of RN60D2801FRSL
QUANTITY
RN60D2801FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2801FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60D2801FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2801FRSL
Related LinksRN60D2, RN60D2801FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2801FRSL Details Description
Related parts for RN60D2801FRSL
CONN HEADER 8POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.15A LSTM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 14-DFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf