Vishay/Dale RN60D2802FBSL
RN60D2802FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2802FBSL
Brief Description
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2802FBSL.pdf
Availability of RN60D2802FBSL
QUANTITY
RN60D2802FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2802FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60D2802FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2802FBSL
Related LinksRN60D2, RN60D2802FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2802FBSL Details Description
Related parts for RN60D2802FBSL
IC FIFO SS 8192X36 7-5NS 128TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.2A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8WDFN datasheet.pdf
IC BUCK SYNC DRIVER DL TDSON10-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 43POS datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOD WI-ME ME 16MB 8MB FLASH 50PK datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf