Vishay/Dale RN60D2841FB14
RN60D2841FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2841FB14
Brief Description
RES 2.84K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2841FB14.pdf
Availability of RN60D2841FB14
QUANTITY
RN60D2841FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2841FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D2841FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.84k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2841FB14
Related LinksRN60D2, RN60D2841FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2841FB14 Details Description
Related parts for RN60D2841FB14
IC FLASH 2MBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 350V 400A QFN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 18POS .156X.200" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 105W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf