Vishay/Dale RN60D2870FRE6
RN60D2870FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D2870FRE6
Brief Description
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D2870FRE6.pdf
Availability of RN60D2870FRE6
QUANTITY
RN60D2870FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D2870FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60D2870FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D2870FRE6
Related LinksRN60D2, RN60D2870FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D2870FRE6 Details Description
Related parts for RN60D2870FRE6
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
ATTENUATOR 1 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 0.002 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf