Vishay/Dale RN60D3013FB14
RN60D3013FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D3013FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D3013FB14.pdf
Availability of RN60D3013FB14
QUANTITY
RN60D3013FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D3013FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D3013FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D3013FB14
Related LinksRN60D3, RN60D3013FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D3013FB14 Details Description
Related parts for RN60D3013FB14
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
GUARD PLAST BARBD HOLE 5200,5900 datasheet.pdf
CONN RSV 1.6 RF 6POS datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.4A SYNC 12DFN datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 71.37OHM 0.05% 1/2W 2010 datasheet.pdf